MASTITIS
Mastitis je zapaljenje mlečne žlezde (jedne ili više četvrti) i predstavlja najskuplju bolest koja predstavlja mlečne krave. Posledice mastitisa su višestruke:
- Ugroženo zdravlje ljudi
- Ugroženo zdravlje životinja
- Finansijski gubitci
Razlikujemo subklinički mastitis koji se teško utvrđuje, jer i vime i mleko izgledaju nepromenjeno, a jedino je količina mleka smanjena i do 10%, što ne mora biti znak upale vimena. Jedini siguran znak je povećanje broja somatskih ćelija. Pored subkliničkog postoji i klinički mastitis koji je lako uočljiv, jer su i vime i mleko promenjeni i tada je neophodno da reaguje veterinar.
Preventiva mastitisa počinje od pripreme muzača preko pravilne pripreme krave za mužu, same muže i deznfekcije sisa odmah nakon muže.
- Muzač – održavanje lične higijene pranje i dezinfekcija ruku pre muže
- Priprema krave – pranje vimena, brisanje, masaža i pregled i obavezna dezinfekcija sisa pre muže koja smanjuje rizik infekcije za 70%, obavezno izmuzanje prvih mlazeva
- Proces muže – treba izvoditi pre hranjenja, u samoj štali mora vladati red i mir jer svaki stres dovodi do smanjenja količine mleka, oprema za mužu mora biti adekvetne veličine, potpuno ispravna i redovno održavana, muža bi trebalo da traje 5-8 min.
- Dezinfekcija nakon muže – dezinfekciono sredstvo posle muže štiti ulaz sisnog kanala od prodora štetnih mikroorganizama i samim tim smanjuje mogućnost nastanka mastitisa.
Period zasušenja je jako bitan u prevenciji mastitisa:
- Zasušuje se samo zdravo vime
- Kod zdravih životinja treba tretirati svaku četvrt injektorima za zasušenje
Na ovaj način smanjuje se rizik pojave kliničkih i subkliničkih mastitisa tokom naredne laktacije a i ukoliko se pojavi lakše je izlečiti ga.